Gå til ejendomsadministration en Menu
Menu

Vandrammedirektivets krav overholdes ofte ikke i danske projekter

Vandrammedirektivets krav

Partner og specialistadvokat i miljøret, Flemming Elbæk, belyser i en artikel i årets 3. udgave af tidsskriftet Vand & Jord, en af vor tids højaktuelle problemstillinger i forbindelse med projekteringen og myndighedsbehandlingen af projekter i Danmark, idet mange af disse projekter ikke lever op til vandrammedirektivets krav, da kravene ofte overses af både bygherrer, rådgivere og myndigheder.

Dette sker på trods af, at vandrammedirektivet i mere end 20 år har sat som mål, at grundvand og overfladevandområder skal have god tilstand samt at der gælder et forbud mod forringelser af vandforekomster. Det manglende fokus på kravene i vandrammedirektivet kan resultere i ophævede afgørelser og kuldsejlede projekter, hvilket medfører store omkostninger for private aktører og samfundet som helhed.

Det er derfor centralt, at såvel bygherrer, myndigheder og rådgivere inddrager indsatsbekendtgørelsens krav tidligt i planlægnings- og projekteringsfasen, således det kan sikres, at de godkendelser og tilladelser som er nødvendige for projektets gennemførelse, lever op til vandrammedirektivets krav. 

Læs den fulde artikel her.

Anbefaling

Hos Haugaard|Braad Advokatfirma anbefaler vi, at man altid søger professionel rådgivning i forbindelse med gennemgang af nødvendige tilladelser for gennemførelse af projekter m.v. Har du spørgsmål til vandrammedirektivets krav, og hvad kravene kan betyde for dit projekt, er du meget velkommen til at kontakte os. 

FE2 (1)

Flemming Elbæk

Partner og advokat (L), HD(Ø) Offentlig ret Miljøret fe@haugaardbraad.dk (+45) 40 80 16 58 linkedin Læs mere

Seneste nyheder

Kapitalselskab Teaser (1) 05.03.25

Stiftelseskravet for ApS halveres

Folketinget vedtog den 19. december 2024 et lovforslag om ændring af selskabsloven, hvor kapitalkravet for et anpartsselskab (ApS) halveres fra 40.000 kr. til 20.000 kr.

Læs mere
Teaser Wintex Agro 18.12.24

Wintex Agro opkøbes af den svenske børsnoterede virksomhed Sdiptech

Haugaard|Braad bistår Wintex Agro med salg af selskabet til den svenske børsnoterede virksomhed Sdiptech.

Læs mere
Teaser Comparative Guides 2024 16.12.24

The Legal 500 Country Comparative Guides 2024

Haugaard|Braad’s afdeling for fast ejendom har udarbejdet det danske bidrag til The Legal 500’s Country Comparative Guides inden for retsområdet ”Real Estate”.

Læs mere